Prawda o hipnozie regresyjnej

Hipnoza regresyjna jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych technik hipnoterapeutycznych. Pozwala w niesłychanie szybki i celny sposób dotrzeć pamięcią do samego źródła problemu, wynikającego najczęściej z nieprzepracowanych emocji z przeszłości. W tym artykule opowiem Ci, czym jest hipnoza regresyjna, skąd się wywodzi oraz co składa się na jej legendarną wręcz skuteczność.

Czym jest hipnoza regresyjna ? – definicja naukowa i przykłady z życia wzięte

Zacznijmy może od definicji samego słowa regresja, które brzmi:

”Regresja – powrót do rozwojowo mniej dojrzałych sposobów funkcjonowania psychicznego (…), jest też zasadniczym elementem procesu psychoanalitycznego umożliwiającym pacjentowi przepracowanie nie rozwiązanych konfliktów. Regresji sprzyjać mogą takie nieprzyjemne uczucia, jak lęk, poczucie winy, depresja, wstyd, frustracja, a także choroba fizyczna, zmęczenie, itd.

(Moore B.E., Fine B.D. (1996).Słownik psychoanalizy (s. 268 – 270). Warszawa: Jacek Santorski & CO. SCHOLAR

Powyższa definicja, zaczerpnięta ze słownika pojęć psychologicznych, opisuje proces regresji jako emocjonalną „podróż” w przeszłość – osoba doświadczająca regresji może czuć, myśleć i zachowywać się jak gdyby miała kilka lat i właśnie doświadczała silnych, często nieprzyjemnych stanów. Bardzo często stany te kojarzone są z konkretnymi wydarzeniami, w których to doznawaliśmy cierpienia, jak chociażby opuszczenie przez rodziców, wyśmianie przez rówieśników czy ugryzienie przez zwierzę. Osoba doświadczająca regresji może widzieć, słyszeć i czuć wszystko tak, jak gdyby przeżywała to jeszcze raz. Mimo, że na codzień nasza podświadomość broni nas przed dostępem do tych emocji za pomocą mechanizmów obronnych, to jednak ból, którego doznaliśmy kiedyś – wciąż w nas jest i może powodować nieuzasadnione na poziomie świadomym napięcie. Tu z pomocą przychodzi nam hipnoza regresyjna.

Jak wygląda sesja hipnozy regresyjnej?

Podczas sesji hipnozy regresyjnej, w trakcie wywiadu przed formalną indukcją, czyli wprowadzeniem osoby w trans, zbierane są informacje  o problemie, z którym boryka się klient. Już na tym etapie może rozpoczynać się proces terapeutyczny, gdyż integracyjnie zorientowany hipnoterapeuta korzysta z najróżniejszych narzędzi pracy z ograniczającymi przekonaniami. Wszystko po to, by zająć się problemem klienta możliwie jak najszerzej. Jednak esencję regresji hipnotycznej stanowi (często niezwykle emocjonalny) proces tzw. mostu regresyjnego (polegającego na wywołaniu i wzmocnieniu uczucia odpowiedzialnego za problem) i wspomnianej we wstępnie „podróży” w pamięci w poszukiwaniu źródła problemu. Za takie źródło uważa się konkretną sytuację z przeszłości (najczęściej w okresie wczesnodziecięcym), w której to powstał nieadaptacyjny, czyli zaburzony i niepożądany schemat zachowania. Schemat ten był następnie wielokrotnie utrwalany i obecnie przejawia się jako objaw z którym klient przychodzi do hipnoterapeuty. Takimi objawami najczęściej są: uczucie niepokoju, frustracja, lęk, „blokada” w motywacji czy choroba psychosomatyczna. Następnym krokiem jest natomiast przepracowanie każdego z wydarzeń, które pojawią się podczas transu – uwolnienie towarzyszących im nieprzyjemnych emocji oraz zmianie interpretacji tych wydarzeń z perspektywy przelęknionego często dziecka na tę dorosłą, świadomą i pozbawioną nieporządanych emocji. Całości dopełnia progresja hipnotyczna (czyli wizualizacja pozytywnej, „uzdrowionej” przyszłości) podczas której pomaga się klientowi zbudować nowe, działające strategie na przyszłość.

Hipnoza regresyjna – dlaczego jest tak skuteczna?

Hipnoterapia, jako jeden z przeszło 400 nurtów terapeutycznych, niesie ze sobą wielki potencjał do szybkiej, skutecznej i trwałej zmiany u osób otwartych na ten rodzaj pracy. Sesje hipnozy regresyjnej są jej trzonem i wiodącym narzędziem, łączącym w jeden (często długi) proces wiele koncepcji i technik służącym emocjonalnemu uwolnieniu. W swojej obszernej pozycji „Czynniki leczące w psychoterapii” Jan Czesław Czabała, w zależności od nurtu, wymienia m.in. uwolnienie tłumionych emocji, wgląd, zmianę interpersonalnych interakcji utrwalonych w relacjach z opiekunami w dzieciństwie, proces uczenia się nowych, adaptacyjnych wzorców zachowań. Te czynniki wywodzą się z psychoanalizy i terapii psychodynamicznej, zachaczają również o podejście behawioralno-poznawcze. Wspomina również o humanistycznym spojrzeniu Carla Rogersa, który jako kluczowy czynnik leczący w terapii uważa relację terapeutyczną. Dzięki odpowiednio zbudowanej relacji terapeuta daje przestrzeń klientowi, by ten mógł poczuć się zrozumiany, wysłuchany i zaakceptowany. Proces regresji hipnotycznej, jeśli prowadzony jest przez odpowiednią osobę, zawiera wszystkie te elementy, dzięki czemu jest tak skuteczny.

Dodaj komentarz

Udostępnij

Nasza Misja

Naszą misją jest “odczarować” branżę hipnoterapii w Polsce, przekazując wiedzę i narzędzia mające odzwierciedlenie w praktyce.

Polub nas na Facebooku

Scroll to Top